Najważniejsze zmiany w programie „Czyste Powietrze” 2025 – co warto wiedzieć?

Od 31 marca 2025 roku obowiązują nowe zasady w programie „Czyste Powietrze”. Zmiany zostały wprowadzone z myślą o zwiększeniu efektywności energetycznej budynków oraz uproszczeniu procedur dla beneficjentów. Poniżej przedstawiamy najważniejsze aktualizacje:

Obszar zmianyOpis
Obowiązkowy audyt energetycznyPrzed złożeniem wniosku należy wykonać audyt energetyczny oraz potwierdzić osiągnięcie standardu energetycznego po zakończeniu inwestycji.
Zmiany w progach dochodowychPodwyższono limity dochodów dla osób ubiegających się o podwyższony i najwyższy poziom dofinansowania.
Uzależnienie dotacji od efektywnościWysokość dotacji zależy nie tylko od dochodów, ale też od zapotrzebowania energetycznego budynku.
Limity kosztów kwalifikowanychWprowadzono maksymalne kwoty dotacji dla różnych rodzajów kosztów, np. za ocieplenie budynku na m² powierzchni.
Zmiany w źródłach ciepłaWycofano dofinansowanie do kotłów gazowych. Program wspiera teraz m.in. pompy ciepła i kotły na biomasę.
Wzmocnienie roli gminGminy zyskały większe kompetencje w obsłudze wniosków i realizacji inwestycji na poziomie lokalnym.
Nowe zasady prefinansowaniaUproszczono i przyspieszono przekazywanie środków w ramach prefinansowania inwestycji.
Lista zielonych urządzeń i materiałówObowiązkowe korzystanie z listy ZUM przy wyborze materiałów i urządzeń objętych dofinansowaniem.
Opiekun inwestycjiProgram planuje wprowadzenie opiekunów wspierających beneficjentów w procesie realizacji termomodernizacji.
Zwiększenie budżetuBudżet programu powiększono o dodatkowe 10 miliardów złotych na realizację nowych inwestycji.
Uszczelnienie zasadNowe przepisy mają na celu ograniczenie nadużyć i zapewnienie lepszego kierowania środków do rzeczywiście potrzebujących beneficjentów.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *